Domain Nedir?

Domain Nedir?

Domain (alan adı) web sitenizin internet üzerindeki adı ve adresidir. Bu adres olmadan internet üzerinden web sitenize ulaşılamaz. Örnek vermek gerekirse şu anda bulunduğunuz web sitesinin domaini (alan adı) webwook.com dur. Domainler ip adresi diye tabir edilen, bilgisayarların birbirini görmesini sağlayan numerik sisteminin daha kolaylaştırılmış ve rahatça girilebilmesi için kelimelerle ifade edilen halidir. Örneğin techizmet.com alan adını adres çubuğuna yazdığımızda, kullanmakta olduğunuz internet bu alan adının ip adresini çözümler ve daha sonra sizi bu ip adresindeki sunucuya yönlendirir.

Dolayısıyla web sayfanızı ziyaret etmek isteyen kişiler ip adresinizi bilemeyecekleri ve bunu akıllarında tutamayacakları için bir domain alarak sitenize daha kolay ve akılda kalıcı bir adres belirlemelisiniz.

Domain almak için bir domain registerı tercih edebilir (örnek: register.com, networksolutions.com vs..) ya da hosting sağlayıcınızdan bir domain kaydetmesini isteyebilirsiniz.

Kelime anlamı olarak ‘alan’ veya ‘etki alanı’ anlamına gelen domain kelimesi kullanılırken genellikle ifade edilmeye çalışılan şey, domain name (alan adı) dir. Domain name (alan adı) basit olarak bir web sitesinin kullanıcılar tarafından bilinen adıdır. Buna aynı zamanda o web sitesinin adresi de denir. Örneğin bulunduğunuz bu sitenin domaini techizmet.com’dur. Bir web sitesine ulaşabilmeniz için o sitenin domainini internet tarayıcınızın (Internet Explorer, Firefox, Opera vb.) adres satırına yazar ve o siteye ulaşırsınız.

Aslında internet üzerinde web sitelerini barındıran her bilgisayarın IP numaraları mevcuttur ve sitelere ulaşabilmek için bu numaraları kullanırlar. Örneğin herturlu.org’un bulunduğu bilgisayarın IP numarası 64.22.106.234′dir. Fakat internet kullanıcılarının bu numaraları akıllarında tutmaları çok zor olacağından her sitenin bir domaini yani bir adresi vardır. Domain Adreslerinin Yapısı Domain adresleri üç ana bölümden oluşur. Bu bölümler sırasıyla; yan domain, domain adı ve domain uzantısıdır. Örneğin www.google.com sitesinin domain adını inceleyelim. www yan domain, google domain adı ve com domain uzantısıdır.

Yan Domain Yan domainler veya subdomainler bir alan adında açılabilecek alt alan adlarıdır. Örneğin google.com için açılacak alt alan adları video.google.com, maps.google.com veya news.google.com gibi olabilir. Hosting sağlayıcısının izin verdiği kota dahilinde bir domainden istenildiği kadar yan domain üretilebilir.

Domain Adları Domain adlar bir kişinin veya şirketin kullanmak üzere belirlediği adlardır. Örneğin Google Inc. şirketinin domain adı google kelimesidir. Domain adları, domain uzantıların hemen önünde gelir.

Domain Uzantıları Domain uzantıları Icann adlı uluslararası bir kurum tarafından belirlenir. Bu uzantılar web sitesinin amacını veya ülkesini belirtir. Örneğin ticari kurumlar için .com (Commerce); dernek veya örgütler için .org (Organization) gibi uzantılar oluşturulmuştur. Ülke uzantıları ise ABD için .us; Rusya için .ru; Türkiye için .tr gibidir Domain Yönlendirme Sadece domain alarak bir web sitesi oluşturulamaz. Domain alındıktan sonra sunucuya yönlendirilmesi gerekmektedir. Bunun için domain sağlayan firmanın domain panelinden gerekli DNS ayarlarının yapılması gerekmektedir. Domain Süresi Alan adları alınırken bir kayıt süresi belirlenir. Bu süre 1 ile 10 yıl arasında değişebilir. Domain fiyatları kayıt süresine doğru orantılı olarak artar. Alan adının aktif olma süresi dolduktan sonra kayıt yenilemesi yapılması gerekmektedir. Eğer kayıt yenilenmezse domain serbest kalır ve başka kişiler tarafından alınabilir.

Son Yazılar